“Kobiety w IT” – premiera raportu

Procentowy udział kobiet wśród studentów na uczelniach technicznych stale się zwiększa, coraz częściej dziewczyny decydują się na naukę programowania. 23 maja 2018 r. Fundacja Carrots, wspierająca kobiety w branży IT, zaprezentowała wyniki analizy sytuacji kobiet w branży IT w Polsce. Premiera raportu “Kobiety w IT” odbyła się w Mindspace w Warszawie.

Ponad 2 tysiące kobiet wzięło udział w badaniach ankietowych, z czego prawie tysiąc to osoby pracujące obecnie w branży IT. Pozostałe respondentki zajmują się albo innymi obszarami albo są bezrobotne. Wyniki badania uzupełnione zostały o analizę mediów – zarówno jakościową jak i ilościową. Sprawdziliśmy media pod kątem zagadnień dotyczących kobiet specjalizujących się w nowych technologiach. Całość raportu uzupełniona została komentarzami ekspertek i ekspertów.

Przetestuj Newspoint

Okazuje się, że aby pracować w branży IT, nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego. Co więcej, niekonieczne są studia techniczne. Największym zainteresowaniem cieszą się kursy online, networkkingi/meetupy czy szkolenia specjalistyczne. Branża IT nastawiona jest na samodoskonalenie.

Obszar nowych technologii nadal zdominowany jest przez mężczyzn. W zespołach IT wciąż zdecydowanie dominują mężczyźni. Tam, gdzie znajdują się kobiety, jest ich ok. 3 razy mniej niż mężczyzn.

Idąc tym tropem, sprawdziliśmy, jak rozchodzą się w internecie wzmianki na temat męskich i żeńskich wersji nazw zawodów związanych z branżą IT, jak programistka/programista czy testerka/tester oprogramowania. W przypadku programistów, okazało się, że męska wersja słowa jest zdecydowanie częściej używana. Procentowy udział programistek wynosił zaledwie 3%.

Mimo, że wiele mówi się o nierównym traktowaniu kobiet w branży nowych technologii, to według respondentek, jest ono rzadsze niż w innych obszarach. Najczęściej spotykaną formą dyskryminacji jest stereotypizacja. 85% respondentek spotkało się osobiście z tym zjawiskiem. 61% natomiast, będąc na tym samym stanowisku, co mężczyźni, uzyskiwało niższe wynagrodzenie. Z dyskryminacją ze względu na płeć miało do czynienia 28% ankietowanych.

Chociaż, jak pokazują wyniki, kobiety muszą jeszcze walczyć ze stereotypami, to eksperci zauważają zmiany idące w dobrym kierunku. Robert Stalmach, CEO Newspoint mówi: Świadomość kobiet rośnie i coraz więcej z nich będzie wkraczało na rynek pracy bez kompleksów. Wraz z rosnącym udziałem kobiet w branży IT będą słabły niektóre (jak pokazują nasze badania – niestety wciąż żywe) stereotypy. Jako prezes Newspoint, firmy technologicznej, oceniam, że kobiety w zespole IT sprawdzają się równie dobrze jak mężczyźni. A dodatkowo mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie zespołów.

Raport składa się z 76 stron zapełnionych wykresami przedstawiającymi wyniki badań. Zostały one opisane i uzupełnione wypowiedziami licznych ekspertów oraz poparte przykładowymi wzmiankami.

Partnerzy raportu: Newspoint, Accenture Polska, Connectis, Filttr, SW Research, Kreatik, pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu, który dostępny jest online. Pobrać można go ze strony gocarrots.org/raport2018.

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *