Internauci krytyczni wobec 500+

Od 1 kwietnia można ubiegać się o wypłatę świadczeń z programu „Rodzina 500+”. Możliwość uzyskania wsparcia finansowego na drugie i kolejne dzieci wzbudza wiele kontrowersji nie tylko na scenie politycznej, ale również w internecie. Postanowiliśmy sprawdzić, jak kształtowała się dyskusja oraz jak internauci oceniają rządowy program.

Biorąc pod uwagę ostatni miesiąc (20.03-20.04.2016) w internecie zamieszczono ponad 34 tysiące publikacji o programie 500+. Tylko w momencie wejścia programu w życie, czyli pierwszego kwietnia w sieci pojawiło się o nim prawie 6 tysięcy informacji!

Polscy internauci chętnie komentowali program 500+ na Twitterze i Facebooku – na dwóch najpopularniejszych serwisach społecznościowych ukazało się odpowiednio 23.9% i 20.8% wszystkich wpisów w sieci. Równie często informacje pojawiały się na portalach (28.4%) i forach internetowych (25.6%).

Program 500+ budzi skrajne emocje w sieci. Z badania, które przeprowadziliśmy wynika, że zdecydowana większość internautów zabierających głos w dyskusji jest wobec niego krytyczna – ponad połowa (50.6%) wszystkich opinii wyrażonych w internecie miała negatywny charakter.  Pozytywnie o programie wypowiedziało się jedynie 13.5% internautów, zaś 35.9% komentujących nie oceniało go jednoznacznie w swoich wypowiedziach.

 

Wśród sceptyków podnoszone były głównie obawy dotyczące negatywnego wpływu programu 500+ na kondycję budżetu państwa.

 

 

W wielu opiniach pojawiał się wątek niewłaściwego określenia kryterium dochodowego, które prawdopodobnie uniemożliwi ubieganie się o dofinansowanie wielu potrzebującym osobom.

 

Wątpliwości budził także fakt, że dofinansowanie nie jest przyznawane również na pierwsze dziecko.

 

 

Wśród zwolenników programu przeważały z kolei głosy, że 500 zł to realna pomoc dla najbiedniejszych, wielodzietnych rodzin, które dzięki tym pieniądzom będą mogły znacząco poprawić swój status materialny.

 

W dyskusjach, w których pojawiał się wątek znacznego obciążenia budżetu państwa przez program, entuzjaści podkreślali, że pieniądze zainwestowane w rodziny wrócą do polskiego budżetu, ponieważ zostaną one wydane na konsumpcję dóbr.

 

Internauci chwalili również samą procedurę składania wniosku, podkreślając jej przejrzystość i możliwość szybkiego załatwienia formalności.

Jak widać na powyższych przykładach, gorąca dyskusja z sejmowych ław przeniosła się także do wirtualnej rzeczywistości. Program „Rodzina 500 +” dopiero wszedł w życie, a już zdążył zebrać mnóstwo skrajnych opinii – w większości negatywnych. Czy po paru miesiącach od rozpoczęcia wypłat świadczeń, kiedy będzie można ocenić już pierwsze efekty działania programu, internauci zmienią swoje nastawienie? Czas pokaże.

Igor Rudnicki,
Analityk, Newspoint

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *