1 komentarz

 • Davidu 17 lipca 2015 Odpowiedz

  Komentarz do infografiki ze strony http://osworld.pl/infografika-windows-vs-linux

  Zespół OSWorld.pl ma zaszczyt przedstawić wszystkim efekt współpracy z firmą Newspoint – Infografikę Windows vs Linux nt. platform używanych do publikacji w portalach i mediach społecznościowych. Zbieranie danych z wielu tysięcy serwisów i ich analiza zajęło obu ekipom kilka miesięcy. Zaskakujące jest, że wg statystyk Linux ma 14% udziałów, jeśli chodzi o publikacje w sieci. Udział na poziomie 1-2% w bazie graczy Steam oraz inne, wcześniejsze publikacje sugerowały, że może to być 2-5%, ale nie 14%.

  Ciekawe jest, że oba systemy operacyjne używane są niemal identycznie, tzn. w takich samych proporcjach podczas pisania na blogach, Facebooku, Twitterze, czy w trakcie oglądania filmów. Różnica ujawnia się dopiero, jeżeli spojrzymy na duże portale pokroju onet.pl czy wp.pl oraz fora internetowe. W pierwszym przypadku Windows pojawia się 2 razy częściej od Linuksa (20% vs 11%). W drugim (na forach) to Linux jest częściej używany (65% vs 55%). Obydwa systemy mają podobną liczbę publikacji, które odnoszą się do nich w sposób pozytywny, negatywny bądź neutralny. W temacie Windows częściej pisze się o awariach, a w przypadku Linuksa o kompatybilności.

  Wydawać by się mogło, że pingwin częściej gości na laptopach niż desktopach. Tymczasem, gdy sprawdzimy procentową obecność Linuksa na komputerach, to jest to 8% w przypadku laptopów, 13% dla desktopów i 75-83% dla serwerów. Z powyższych liczb wynika jeszcze, że użytkownicy Linuksa publikują więcej treści – mając 14%-owy udział w publikacjach przy „zaledwie” 8-13% udziałów na komputerach PC.

  Pod koniec infografiki czytamy, że 97% superkomputerów działa pod kontrolą jądra Linux vs 0,2% na Windows oraz, że mężczyźni prawie 2 razy częściej od kobiet piszą o Linuksie (13% vs 8%).

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *