Raport NewsPoint „W marcu najczęściej pisano o …”

Raport NewsPoint: „W marcu najczęściej pisano o …” przedstawia ranking najczęściej wymienianych i prezentowanych w mediach internetowych:

 • polskich wykonawców muzycznych
 • aktorów
 • sportowców
 • polityków
 • partii politycznych
 • stacji telewizyjnych
 • instytucji finansowych
 • marek motoryzacyjnych
 • wydarzeń politycznych
 • wydarzeń sportowych

Raport został przygotowany przy wykorzystaniu usług monitorowania Internetu NewsPoint (www.newspoint.pl). NewsPoint monitoruje ponad 700 serwisów, w tym portale, wortale, serwisy społecznościowe oraz blogi. Pełna lista źródeł znajduje się tu: NewsPoint_lista_serwisow.xls .

Metodologia badania

Obecność poszczególnych podmiotów badania w mediach internetowych NewsPoint mierzy poprzez:

 • wyszukiwanie fraz oraz ich dopuszczalnych odmian gramatycznych w publikacjach, np. dla zbadania obecności aktora Cezarego Pazury zakwalifikowane frazy mogą mieć postać np.: „Cezarego Pazury”, „Cezarym Pazurą”, a także „Czarka Pazury”, „Czarkiem Pazurą”,
 • wyszukiwanie marek należących do badanej instytucji, np. dla EFG Eurobank Ergasias S.A. Spółka Akcyjna zakwalifikowane będą obecności: „polbank”, „polbanku” itp.,
 • wyszukiwanie słów związanych ściśle z wydarzeniem medialnym, np. „taśmy Gudzowatego”, „lustracja dziennikarzy”, przy jednoczesnym dbaniu o odpowiedni kontekst oraz temat przekazów informacyjnych, tzn. wydarzenie: „zmiany w konstytucji” odnosi się do postulatów zmian konstytucji w kontekście ochrony życia poczętego oraz wszelkich reakcji na te postulaty.

Dodatkowe informacje nt. wyników raportu:

 • liczby przedstawione w zestawieniach i na wykresach odnoszą się do ilości poszczególnych artykułów nie zaś do ilości wystąpień odpowiednich wyrażeń,
 • raport uwzględnia tylko i wyłącznie datę publikacji artykułów, tzn. że artykuły zamieszczone w serwisach WWW poza okresem badania nie zostały uwzględnione w raporcie,
 • raport nie uwzględnia identycznych artykułów obecnych na wielu witrynach, tzn., że obecność na wielu witrynach tego samego artykułu zostanie uznana za pojedyncze zdarzenie.

Więcej informacji nt. technologii NewsPoint znajduje się na stronie: www.newspoint.pl/wyszukiwanie.

Zasady cytowania raportu

W przypadku cytowania raportu lub jego części, prosimy o każdorazowe podawanie źródła pochodzenia danych w następującej formie:
„Źródło: Raport www.newspoint.pl, miesiąc rok”.

W przypadku jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt telefoniczny:
(22) 8 522 006 lub e-mail: newspoint@netsprint.pl .

Wyniki Raportu marcowego

Politycy

Jarosław Kaczyński jest zdecydowanie częściej obecny w mediach niż Lech Kaczyński. Powrót Aleksandra Kwaśniewskiego do polityki sprawił, że w ciągu kilku dni były prezydent wyższe miejsce w rankingu niż bardzo aktywny medialnie Zbigniew Ziobro.

Partie

Spośród partii politycznych w mediach dominuje PiS.

Wydarzenia polityczne

Marcowe wydarzenie, które dotyczyło bezpośrednio przedstawicieli mediów, czyli „lustracja dziennikarzy” nie okazało się najpopularniejszym tematem publikacji online. Najczęściej opisywane i komentowane w mediach był „zmiany w konstytucji” związane z ochroną życia poczętego postulowane przez LPR oraz część PiS.

Sportowcy

Hegemonia Adama Małysza w mediach osiągnęła punkt kulminacyjny właśnie w marcu.

Wydarzenia sportowe

Piłka nożna w postaci Orange Ekstraklasy oraz Ligi Mistrzów to temat niemal połowy publikacji w marcowych wiadomościach sportowych.

Wykonawcy

Najpopularniejszym w mediach wykonawcą muzycznym jest Doda.

Aktorki i Aktorzy

Wśród aktorów zwraca uwagę popularność Anny Dymnej, częściowo związana z jej działalnością wykraczającą poza teatr.

Z aktorów media najczęściej piszą nt. od wielu lat znanych i popularnych: Marku Kondracie, Zbigniewie Zamachowskim oraz Danielu Olbrychskim.

Instytucje finansowe

PKO BP znajduje się na czele rankingu instytucji finansowych. Znacząca cześć artykułów nt. PKO BP nie ma charakteru biznesowego, lecz polityczny.

Stacje telewizyjne

Ranking stacji telewizyjnych ujawnia silną pozycję TVN wśród mediów.

Marki samochodów

Na czele rankingu motoryzacyjnego znalazła się marka BMW. Znaczny wpływ na pozycję BMW miały niewątpliwie artykuły związane z samym Robertem Kubicą.

Ściągnij:
raport w pdf
raport w doc
wykresy w png

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *