Tydzień pod znakiem debat, Filipin i kynologii

Wraz z Newton PL prezentujemy piąty raport (6-12 października) nt. kampanii wyborczej. Ostatni tydzień zdominowany tematyką debat prezydenckich, tajemniczej filipińskiej choroby Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Saby – suki należącej do Ludwika Dorna.
Politycy

Ze względu na szeroko zapowiadaną debatę pomiędzy Donaldem Tuskiem a Jarosławem Kaczyńskim, lider Platformy Obywatelskiej znacznie zmniejszył dystans dzielący go od premiera pod względem ilości publikacji. Ukazało się o nim 1733 publikacji internetowych, czyli tylko o 115 mniej niż o premierze.

W pierwszej dziesiątce polityków pojawił się też Ludwik Dorn, który wzrost ilości publikacji zawdzięcza…suce Sabie i wykształciuchom. O marszałku najczęściej pisano w kontekście złożenia przez niego pozwu przeciw Lewicy i Demokratom, którzy w swoim spocie radiowym zarzucili czworonogowi pożarcie rządowych mebli. Sporo szumu medialnego wywołał również „list do wykształciucha”.

Z kolei Aleksander Kwaśniewski podczas konwencji LiD w Szczecinie po raz kolejny wzbudził spekulacje na temat swojej rzekomej choroby alkoholowej. Sprawa zapewne nie nabrałaby takiego rozgłosu, gdyby nie egzotyczne próby wytłumaczenia zachowania Aleksandra Kwaśniewskiego tajemniczą chorobą z Filipin.

Donald Tusk wyprzedził Jarosława Kaczyńskiego pod względem ilości publikacji w dniach 8-9 października. Było to wynikiem m.in. spekulacji, czy odbędzie się debata między nim i Aleksandrem Kwaśniewskim. Sensację oraz liczne komentarze oponentów politycznych wywołała również deklaracja lidera Platformy, że jest gotowy do dyskusji w Radiu Maryja.

Z kolei Jarosław Kaczyński znacznie przewyższył Donalda Tuska pod względem ilości artykułów 10 października. Publikacje na jego temat w tym dniu dotyczyły głównie planów pozwania lidera PO do sądu po wyborach za stwierdzenie, że bracia Kaczyńscy korzystali w latach 90. z majątku państwowego. Echem w mediach odbiła się również wizyta premiera w Kołobrzegu, podczas której obiecał, że jeżeli PiS wygra wybory parlamentarne i zdobędzie samodzielną władzę, to rząd podejmie inicjatywę w sprawie powstania 17. województwa – środkowopomorskiego.

Partie polityczne

Ranking partii politycznych wygląda podobnie jak w ubiegłym tygodniu. Ilość artykułów o każdej z partii nieznacznie wzrosła. Platforma nadal zmniejsza dystans dzielący ją od Prawa i Sprawiedliwości. W tym tygodniu odnotowała tylko o 167 publikacji internetowych mniej niż PiS (w ubiegłym różnica wynosiła 264 publikacje).

Metodologia badania

Obecność poszczególnych podmiotów badania w mediach internetowych NewsPoint mierzy poprzez:

  • wyszukiwanie fraz oraz ich dopuszczalnych odmian gramatycznych w publikacjach, np. dla zbadania obecności aktora Cezarego Pazury zakwalifikowane frazy mogą mieć postać np.: „Cezarego Pazury”, „Cezarym Pazurą”, a także „Czarka Pazury”, „Czarkiem Pazurą”,
  • wyszukiwanie marek należących do badanej instytucji, np. dla EFG Eurobank Ergasias S.A. Spółka Akcyjna zakwalifikowane będą obecności: „polbank”, „polbanku” itp.,
  • wyszukiwanie słów związanych ściśle z wydarzeniem medialnym, np. „taśmy Gudzowatego”, „lustracja dziennikarzy”, przy jednoczesnym dbaniu o odpowiedni kontekst oraz temat przekazów informacyjnych, tzn. wydarzenie: „zmiany w konstytucji” odnosi się do postulatów zmian konstytucji w kontekście ochrony życia poczętego oraz wszelkich reakcji na te postulaty.

Dodatkowe informacje nt. wyników raportu:

  • liczby przedstawione w zestawieniach i na wykresach odnoszą się do ilości poszczególnych artykułów nie zaś do ilości wystąpień odpowiednich wyrażeń,
  • raport uwzględnia tylko i wyłącznie datę publikacji artykułów, tzn. że artykuły zamieszczone w serwisach WWW poza okresem badania nie zostały uwzględnione w raporcie,
  • raport nie uwzględnia identycznych artykułów obecnych na wielu witrynach, tzn., że obecność na wielu witrynach tego samego artykułu zostanie uznana za pojedyncze zdarzenie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *