Tydzień pod znakiem debat, Filipin i kynologii

18 października 2007, Paulina Pocheć

Wraz z Newton PL prezentujemy piąty raport (6-12 października) nt. kampanii wyborczej. Ostatni tydzień zdominowany tematyką debat prezydenckich, tajemniczej filipińskiej choroby Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Saby – suki należącej do Ludwika Dorna.
Politycy

Ze względu na szeroko zapowiadaną debatę pomiędzy Donaldem Tuskiem a Jarosławem Kaczyńskim, lider Platformy Obywatelskiej znacznie zmniejszył dystans dzielący go od premiera pod względem ilości publikacji. Ukazało się o nim 1733 publikacji internetowych, czyli tylko o 115 mniej niż o premierze.

W pierwszej dziesiątce polityków pojawił się też Ludwik Dorn, który wzrost ilości publikacji zawdzięcza…suce Sabie i wykształciuchom. O marszałku najczęściej pisano w kontekście złożenia przez niego pozwu przeciw Lewicy i Demokratom, którzy w swoim spocie radiowym zarzucili czworonogowi pożarcie rządowych mebli. Sporo szumu medialnego wywołał również „list do wykształciucha”.

Z kolei Aleksander Kwaśniewski podczas konwencji LiD w Szczecinie po raz kolejny wzbudził spekulacje na temat swojej rzekomej choroby alkoholowej. Sprawa zapewne nie nabrałaby takiego rozgłosu, gdyby nie egzotyczne próby wytłumaczenia zachowania Aleksandra Kwaśniewskiego tajemniczą chorobą z Filipin.

Donald Tusk wyprzedził Jarosława Kaczyńskiego pod względem ilości publikacji w dniach 8-9 października. Było to wynikiem m.in. spekulacji, czy odbędzie się debata między nim i Aleksandrem Kwaśniewskim. Sensację oraz liczne komentarze oponentów politycznych wywołała również deklaracja lidera Platformy, że jest gotowy do dyskusji w Radiu Maryja.

Z kolei Jarosław Kaczyński znacznie przewyższył Donalda Tuska pod względem ilości artykułów 10 października. Publikacje na jego temat w tym dniu dotyczyły głównie planów pozwania lidera PO do sądu po wyborach za stwierdzenie, że bracia Kaczyńscy korzystali w latach 90. z majątku państwowego. Echem w mediach odbiła się również wizyta premiera w Kołobrzegu, podczas której obiecał, że jeżeli PiS wygra wybory parlamentarne i zdobędzie samodzielną władzę, to rząd podejmie inicjatywę w sprawie powstania 17. województwa – środkowopomorskiego.

Partie polityczne

Ranking partii politycznych wygląda podobnie jak w ubiegłym tygodniu. Ilość artykułów o każdej z partii nieznacznie wzrosła. Platforma nadal zmniejsza dystans dzielący ją od Prawa i Sprawiedliwości. W tym tygodniu odnotowała tylko o 167 publikacji internetowych mniej niż PiS (w ubiegłym różnica wynosiła 264 publikacje).

Metodologia badania

Obecność poszczególnych podmiotów badania w mediach internetowych NewsPoint mierzy poprzez:

  • wyszukiwanie fraz oraz ich dopuszczalnych odmian gramatycznych w publikacjach, np. dla zbadania obecności aktora Cezarego Pazury zakwalifikowane frazy mogą mieć postać np.: „Cezarego Pazury”, „Cezarym Pazurą”, a także „Czarka Pazury”, „Czarkiem Pazurą”,
  • wyszukiwanie marek należących do badanej instytucji, np. dla EFG Eurobank Ergasias S.A. Spółka Akcyjna zakwalifikowane będą obecności: „polbank”, „polbanku” itp.,
  • wyszukiwanie słów związanych ściśle z wydarzeniem medialnym, np. „taśmy Gudzowatego”, „lustracja dziennikarzy”, przy jednoczesnym dbaniu o odpowiedni kontekst oraz temat przekazów informacyjnych, tzn. wydarzenie: „zmiany w konstytucji” odnosi się do postulatów zmian konstytucji w kontekście ochrony życia poczętego oraz wszelkich reakcji na te postulaty.

Dodatkowe informacje nt. wyników raportu:

  • liczby przedstawione w zestawieniach i na wykresach odnoszą się do ilości poszczególnych artykułów nie zaś do ilości wystąpień odpowiednich wyrażeń,
  • raport uwzględnia tylko i wyłącznie datę publikacji artykułów, tzn. że artykuły zamieszczone w serwisach WWW poza okresem badania nie zostały uwzględnione w raporcie,
  • raport nie uwzględnia identycznych artykułów obecnych na wielu witrynach, tzn., że obecność na wielu witrynach tego samego artykułu zostanie uznana za pojedyncze zdarzenie.


Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*



14 marca 2024, Robert Sadowski

Legia Warszawa dominowała w mediach w lutym 2024

Legia Warszawa w lutym 2024 r. była zdecydowanie najbardziej medialnym klubem PKO BP Ekstraklasy w Polsce. W Fortuna I Lidze tradycyjnie rządziła Wisła Kraków, a wśród polskich piłkarzy Robert Lewandowski – wynika z analizy „Piłka w grze” Instytutu Monitorowania Mediów.

4 marca 2024, Robert Sadowski

W styczniu na czele Raportu „O tym się mówi”publikacja Gazety Wyborczej

W styczniowym Raporcie „O tym się mówi” w 2024 roku na czołowej pozycji znalazł się artykuł pt. „Prokurator Ziarkiewicz latami blokował sprawy dotyczące polityków PiS. Nasze źródło: »Trafiały do zamrażarki w służbowym garażu«” autorstwa Jacka Brzuszkiewicza z Gazety Wyborczej. Raport jest przygotowywany co miesiąc przez Instytut Monitorowania Mediów i Radio ZET. Powstaje w ramach projektu...

19 czerwca 2023, Robert Sadowski

Zmiany w świadomości ekologicznej Polaków – sukces czy alarm – V edycja badania EKObarometr

Eko Entuzjastów aż trzykrotnie więcej niż Eko Krytyków. Stabilna pozycja Eko Troskliwych i przyrost ekologicznie Zagubionych – to wnioski z najnowszej edycji badania EKObarometr realizowanego przez instytut badawczy SW Research. Newspoint jest patronem medialnym badania.

17 listopada 2022, Robert Sadowski

Raport IV Pomiaru EKObarometru

EKObarometr to cykliczne, ogólnopolskie badanie poświęcone analizie aktualnych postaw i nastrojów polskich konsumentów wobec ekologii w poszczególnych sferach życia. W tym roku Newspoint został partnerem medialnym IV Pomiaru EKObarometru.

31 sierpnia 2022, Robert Sadowski

Home office oczami internautów – Raport Newspoint

Zespół redakcyjny Newspoint, przy współudziale zaproszonych partnerów, opracował raport dotyczący pracy zdalnej widzianej z perspektywy internautów – zarówno pracowników, jak i pracodawców.